یکسوساز دقیق نیم موج

آذر ۲۷, ۱۳۹۴ ۱۰:۰۰ قبل از ظهر
ویدئو های بیشتر
7,611
بازدیدها

کاربرد دیود در یکسوساز نیم موج

مهم‌ترین کاربرد دیود یکسوسازی است، یعنی در یک جهت جریان را گذراندن و ممانعت در برابر گذر جریان در جهت مخالف. درنتیجه می‌توان به دیود مثل یک شیر الکتریکی یکطرفه نگاه کرد. این ویژگی دیود برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم استفاده می‌شود. یکی از ساده ترین مدارهایی که این کار را انجام می دهد مدار یکسوساز نیم موج است. در مدار یکسوساز نیم موج منبع ولتاژ ورودی که سینوسی است به طور سری به یک دیود وصل شده و سپس به بار وصل می گردد. وقتی ولتاژ ورودی بزرگتر از صفر است دیود جریان را از خود عبور داده و ولتاژ خروجی با ولتاژ ورودی برابر می شود. اما زمانی که ولتاژ ورودی کوچکتر از صفر است دیود در حالت معکوس قرار گرفته و جریانی از خود عبور نمی دهد. در این وضعیت ولتاژ خروجی برابر صفر می باشد. از آنجایی که این مدار نصف موج سینوسی را عبور می دهد به آن یکسوساز نیم موج می گویند.

ایراد این مدار این است که در حالت روشن بودن دیود ولتاژ خروجی اندکی کوچکتر از ولتاژ ورودی است زیرا اندکی افت ولتاژ توسط دیود ایجاد می شود. برای رفع این مشکل می توان از مدار یکسوساز دقیق استفاده کرد.

یکسوساز دقیق نیم موج

در مدار یکسوساز دقیق ولتاژ ورودی به جای آنکه مستقیما به دیود وصل شود از طریق یک آپ امپ به آن وصل می شود. یعنی ورودی به سر ورودی مثبت آپ امپ و خروجی آپ امپ نیز بعد از اتصال به دیود با یک فیدبک منفی به سر ورودی منفی آپ امپ وصل می شود. در نتیجه اگر دیود روشن باشد ولتاژ خروجی تنها به مقدار بسیار بسیار ناچیزی از ولتاژ ورودی کمتر خواهد بود (به اندازه ولتاژ دیود تقسیم بر بهره حلقه باز آپ امپ). زیرا ولتاژ دو سر ورودی آپ امپ تقریباً برابر است.

[۱] صفحه یکسوساز دقیق در ویکیپپدیای انگلیسی

[۲] کتاب مبانی الکترونیک نوشته دکتر میرعشقی

دانلود جزوه

دانلود ویدئو

(۷۶۱۱)

امین خواصی
درباره نویسنده
- عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف

یک دیدگاه

Avatar