منابع انرژی گرمایی و موتورهای گرمایی

مرداد ۱۶, ۱۳۹۵ ۱۰:۰۰ قبل از ظهر
ویدئو های بیشتر
1,703
بازدیدها

منابع انرژی گرمایی و موتورهای گرمایی

در این فیلم آموزشی دو مفهوم که برای معرفی قانون دوم ترمودینامیک به بیان کلوین-پلانک ضروری است، تعریف می شوند؛ اول منابع انرژی گرمایی و دوم موتور گرمایی. منابع انرژی گرمایی، یک بدنه یا حجم با ظرفیت انرژی گرمایی بالا هستند که می توانند مقادیر زیادی گرما را تأمین یا دریافت کنند بدون اینکه دمایشان تغییر قابل توجهی داشته باشد. مهمترین نمونه های منابع انرژی گرمایی، اتمسفر، دریا، اقیانوس، رودخانه، کوره صنعتی و حتی یک سیستم دوفازی در حین فرآیند تغییر فاز، می تواند یک منبع انرژی گرمایی باشد (چون سیستم دوفازی در حین فرآیند تغییر فاز، تغییر دما نمی دهد).

همان طور که می دانیم تبدیل شکل های مختلف انرژی به گرما کار چندان سختی نیست. اما، تبدیل انرژی گرمایی به کار نیاز به وسیله مخصوصی دارد که به آن موتور گرمایی می گویند. موتورهای گرمایی با وجود تفاوت هایی در جزئیات، ۴ ویژگی مشترک دارند:

  • از یک منبع گرمایی دما بالا گرما دریافت می کنند. ۲- بخشی از انرژی گرمایی دریافت شده را تبدیل به کار می کنند. ۳- باقی مانده گرما را به صورت گرمای زاید به منبع دما پایین می دهد. ۴- در یک سیکل کار می کنند.

سیالی که در این سیکل گرما دریافت می کند و کار انجام می دهد، سیال عامل نامیده می شود. بهترین تطابق با تعریف موتورهای گرمایی را یک نیروگاه بخاری دارد که طی آن سیال عامل که آب است در پمپ دچار افزایش فشار می شود، سپس در بویلر دمایش افزایش یافته و با فشار و دمای زیاد وارد توربین بخاری شده و کار انجام می دهد. سپس گرمای باقی مانده را در کندانسور به محیط بیرون می دهد. موتورهای احتراق داخی و نیروگاه های گازی هم جزو موتورهای گرمایی هستند ولی سیال عامل در این موتورها از سیکل خارج می شود.

لینک منابع انرژی گرمایی و موتورهای گرمایی

دانلود ویدئو

(۱۷۰۳)

احسان خواصی
درباره نویسنده
- عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان

یک دیدگاه

Avatar